Tzeng Leads the Way as Mustang Boys Finish 2nd at State

Tzeng Leads the Way as Mustang Boys Finish 2nd at State

BOISE, Idaho – Junior Adam Tzeng captured his third state title as an individual (2015-boys doubles, 2016-boys singles, 2017-boys singles) to lead the Mustangs to their fourth second-place finish in Eagle High history. Eagle took second with 35 points, just 1/2 point behind first place Boise High. Tzeng only dropped one game in the championship… Continue Reading

STATE – DAY 1

STATE – DAY 1

Congratulations to our seven players that are competing at State Friday and Saturday! Boys Singles – Adam Tzeng (SR) Boys Doubles – Jake Hirst (SR)/Brandon Smith (SR) & Riley Cameron (SR)/Talen Brunson (SR) Mixed Doubles – Kennidi Amorebieta (JR)/ Kaden Williams (JR) We would love to get some Mustang support so please stop by and cheer… Continue Reading

VARSITY DISTRICT WRAP-UP

VARSITY DISTRICT WRAP-UP

EAGLE HIGH MUSTANG DISTRICT RESULTS Boys Team: 2nd Girls Team: 7th Adam Tzeng: 1st place Boys Singles Jake Hirst/Brandon Smith: 3rd place Boys Doubles Riley Cameron/Talen Brunson: 9th place Boys Doubles Kennidi Amorebieta/Kaden Williams: 4th place Mixed Doubles GO MUSTANGS! Continue Reading

VARSITY DISTRICTS – DAY 4

VARSITY DISTRICTS – DAY 4

VARSITY DISTRICTS – THURSDAY, MAY 11 TIMBERLINE – Boys Singles Adam Tzeng*: 4pm JULIA DAVIS – Boys Doubles Cameron/Brunson: 4pm Hirst/Smith*: 4pm FORT BOISE – Girls Doubles Kent/Saxey: 4pm Steenson/Speegle: 4pm BORAH – Mixed Doubles Amorebieta/Williams*: 4pm *=Qualified for State Continue Reading

VARSITY DISTRICTS – DAY 3

VARSITY DISTRICTS – DAY 3

VARSITY DISTRICTS – WEDNESDAY, MAY 10 TIMBERLINE – Boys Singles Adam Tzeng: 4pm CAPITAL – Girls Singles Brynne Rutledge: 4pm JULIA DAVIS – Boys Doubles Cameron/Brunson: 4pm Hirst/Smith: 4pm FORT BOISE – Girls Doubles Kent/Saxey: 4pm Steenson/Speegle: 4pm BORAH – Mixed Doubles Amorebieta/Williams: 4pm Continue Reading

JV DISTRICTS INFORMATION

2017 District III – 5A JV Tennis Tournament Saturday, May 13th – 9am until finished     Match Sites   Eagle: 1st & 2nd Mixed Doubles Centennial: 3rd Boys & 3rd Girls Singles Kuna: 1st & 2nd Girls Doubles Meridian: 1st Girls Singles Mountain View: 1 st & 2nd Boys Doubles Rocky Mountain 1st &… Continue Reading

VARSITY DISTRICTS – DAY 2

VARSITY DISTRICTS – DAY 2

VARSITY DISTRICTS – TUESDAY, MAY 9 TIMBERLINE – Boys Singles Peter Reynolds: 4pm Adam Tzengs: 5:15pm CAPITAL – Girls Singles Brynne Rutledge: 5:15pm Brooke Beil: 5:15pm JULIA DAVIS – Boys Doubles Cameron/Brunson: 4pm Hirst/Smith: 4pm FORT BOISE – Girls Doubles Kent/Saxey: 5:15pm Steenson/Speegle: 6:30pm BORAH – Mixed Doubles Amorebieta/Williams: 4pm Scott/Simmons: 5:15pm Continue Reading

VARSITY DISTRICTS – DAY 1

VARSITY DISTRICTS – DAY 1

VARSITY DISTRICTS DAY ONE SCHEDULE – MON, MAY 8    BOYS SINGLES Eagle #1 Adam Tzeng: 6pm at Borah vs. TBA (Timberline #1 David Shin or Borah #3 Brennan Fergulson) Eagle #2 Peter Reynolds: 4pm at Julia Davis vs. Kuna #2 Jovanni Munoz Eagle #3 Michael Stafford: 4pm at Borah vs. Borah #1 Tyler Phothong… Continue Reading